Środa, 08 września

Aktualizacja:06:16:45 PM GMT

Jesteś tutaj: Wiadomości Internet i media

Internet i media

Dzieje.pl: nowy portal historyczny MHP i PAP

Email Drukuj PDF
Ocena użytkowników: / 4
SłabyŚwietny 

Dzieje.pl to portal internetowy poświęcony najnowszej historii Polski. Jest wspólnym projektem Muzeum Historii Polski i Polskiej Agencji Prasowej, zrealizowanym pod patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Serwis ma charakter multimedialny, jest stale rozbudowywany i uaktualniany. Generalnie obejmuje okres od odzyskania niepodległości w 1918 roku aż po Okrągły Stół i wybory z czerwca 1989 roku. Zawiera jednak także treści, wykraczające poza te daty.


Fot. dzieje.pl

Szczególną uwagę twórcy portalu poświęcają przypadającym w tym roku okrągłym rocznicom wojny polsko-bolszewickiej 1920 roku, powstania „Solidarności” oraz grudniowej pacyfikacji robotniczych protestów na wybrzeżu. Stałymi elementami serwisu są aktualności rocznicowe, filmy dokumentalne, wywiady, archiwalne zdjęcia i nagrania, biogramy postaci historycznych, artykuły autorstwa znanych i cenionych historyków, cytaty dnia, kalendarium historyczne, ankiety, quizy oraz recenzje książek.

Twórcy portalu oferują użytkownikom newsletter, wyszukiwarkę oraz widżet, czyli aplikację dzięki której osoby prowadzące bloga lub stronę internetową mogą umieścić tam element pokazujący najnowsze wiadomości z serwisu dzieje. pl. Portal ma też założone konto na Facebooku.

Treści, zamieszczone na portalu, ze względu na swe edukacyjne walory, są nieocenioną pomocą dla uczniów, studentów i nauczycieli. Zaciekawią również wszystkich zainteresowanych ojczystą historią najnowszą, która w ostatnich latach przeżywa renesans popularności.


Więcej informacji: www.dzieje.pl.

Ilustrowany Kuryer Wojenny już wychodzi!

Email Drukuj PDF
Ocena użytkowników: / 5
SłabyŚwietny 

90 lat od wojny polsko-bolszewickiej Muzeum Historii Polski chce zaprosić do niecodziennej lektury Ilustrowanego Kuryera Wojennego. Lektura dostępna jest na stronie www.1920.muzhp.pl.


Fot. 1920.muzhp.pl.

Latem 1920 r., gorącym i upalnym, Warszawa była „w ruchu, w biegu, w skoku, w jakimś locie wszystkich na wszystkie strony”. Przyczyną poruszenia była zbliżająca się do miasta ofensywa bolszewicka...

„Kuryer” przypomina codzienną gazetą z czasów wojny polsko-bolszewickiej. Na jego łamach można znaleźć przedruki prasowe z pism ukazujących się w lipcu i sierpniu 1920 r. Materiały, prezentowane na stronie obejmują okres od 24 lipca (powołanie Rządu Obrony Narodowej) do 12 października (podpisanie zawieszenia broni) 1920 roku.

Organizatorm zależy szczególnie na tym, aby pokazać nie tylko suchą relację frontową, ale też aktualne wydarzenia polityczne czy zmagania Polaków z codziennością czasów wojny.

Każdego dnia na stronie pojawiać się będą najnowsze informacje z roku 1920. I tak 24 lipca 2010 r. będzie można przeczytać wiadomości z 24 lipca 1920 r.

Zakładki tematyczne (front, świat, społeczeństwo, wojsko, polityka, bohater dnia oraz literatura) pozwolą na uporządkowanie informacji, zarówno aktualnych, jak i archiwalnych.

Dopełnieniem strony są komentarze stanowiące uzupełnienie treści zawartych we wszystkich zakładkach.

Wawel bloguje

Email Drukuj PDF
Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 

Zamek Królewski na Wawelu dołączył do grona instytucji kultury, które mają własnego bloga. Inspiracją do założenia internetowego dziennika jest Projekt "Grunwald 2010" i przede wszystkim tego projektu dotyczą obecne już wpisy.


Fot. wawel.blog.onet.pl.

Blog znajduje się pod adresem: wawel.blog.onet.pl. W blogu można przeczytać zarówno wpisy poświęcone sztuce i renowacji obrazów (opatrzone fotografiami) jak również na blogu prowadzone jest grunwaldzkie kalendarium.

Na Facebooku natomiast można zostać znajomym Projektu "Grunwald 2010".

Zwycięstwo pod Kłuszynem dodatkiem specjalnym do Rzeczpospolitej

Email Drukuj PDF
Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 

Wczoraj w Rzeczpospolitej ukazał się specjalny dodatek specjalny poświęcony bitwie pod Kłuszynem i jej rocznicowym obchodom w Warszawie.


Fot. dodatek specjalny z okazji 400. rocznicy bitwy pod Kłuszynem w wersji on-line.

Dodatek specjalny do Rzeczpospolitej mimo zaledwie 4 stron jest bardzo dobrze pomyślany i czytelnik na zaledwie kilku stronach otrzyma najważniejsze informacje o bitwie, tutaj przede wszystkim tekst i kalendarium Radosława Sikory. W dodatku zamieszczony jest również wywiad z Bartoszem Siedlarem z Fundacji Hussar, w którym opowiada o przygotowaniach do obchodów. Jest w nim wreszcie program wraz z planem dojazdu.

Tekst dostępny jest pod tym linkiem: dodatek do Rzeczpospolitej


Czytaj także:

IPN zaprezentował portal poświęcony czerwcowi 1956

Email Drukuj PDF

IPN zaprezentował nowy portal edukacyjny - czerwiec 1956 - czerwiec56.ipn.gov.pl. W portalu znalazły się zdjęcia, dokumenty, relacje audio i wideo, które przybliżają wydarzenia poznańskiego czerwca 1956. Równolegle ze startem portalu zaprezentowano wystawę na temat czerwca 1956.


Fot. czerwiec56.ipn.gov.pl.

W portalu znalazł się przede wszystkim rys historyczny wydarzeń poznańskich z czerwca 1956 wraz z kalendarium. Umieszczono na nim również archiwalne zdjęcia, dokumenty, relacje audio i wideo. W dziale czytelnia znajduje się bogaty zbiór publikacji poświęconym temu wydarzeniu.

 

Autorski przegląd prasy (10/(12)/2010)

Email Drukuj PDF
Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 

O przeszłości, która wpływa na naszą przyszłość, czyli zaproszenie na tygodniowy przegląd prasy...

Poniedziałek 14 czerwca

"Rzeczpospolita"

Auschwitz – to miał być obóz dla Polaków
Pierwszy transport 728 polskich więźniów politycznych 14 czerwca 1940 roku wyruszył z Tarnowa do obozu koncentracyjnego Auschwitz
Matylda Młocka

Gryziuk p.o. prezesa IPN Kierujący tymczasowo IPN Franciszek Gryciuk został wyznaczony przez marszałka Sejmu Bronisława Komorowskiego do pełnienia obowiązków prezesa Instytutu.                               jen

"Polska The Times"

Komorowski wyznaczył Gryciuka jako p.o. prezesa IPN Kierujący tymczasowo IPN Franciszek Gryciuk został wyznaczony przez marszałka Sejmu Bronisława Komorowskiego do pełnienia obowiązków prezesa Instytutu. Dzięki temu będzie on mógł podejmować decyzje m.in. ws. budżetu IPN i jego tajnego zbioru zastrzeżonego.     PAP

Wtorek 15 czerwca

"Polityka"

Królestwo z przypadku „Pochodzi pan z Belgii, która nie jest godna miana państwa” – nakrzyczał pod koniec lutego pewien angielski europoseł na Hermana van Rompuya, przewodniczącego Rady Europejskiej. Być może Belgia sprawia wrażenie wcześniaka, ale istnieje już 180 lat, a do niepodległości dojrzewała przez stulecia.                                                                                    Jarosław Krysik

"Tygodnik Powszechny"

Dziewczynka w zielonym sweterku Dziś mieszka w Nowym Jorku, w tym samym miejscu od 34 lat. Zanim trafiła do Stanów, mieszkała w Izraelu, a wcześniej w Polsce. Wszędzie towarzyszył jej sweterek, wydziergany przez babcię. W nim przetrwała we lwowskich kanałach: dziewczynka w zielonym sweterku, Krysia Chiger.                                                                                                       Beata Dżon

Peron pamięci Pociąg wjeżdżający na stację – obraz będący symbolem postępu, „wieku niewinności” – po II wojnie światowej stał się jednym z jej symboli.                                                        Wojciech Bonowicz

Środa 16 czerwca

"Rzeczpospolita"

Ślady polskich Inflant Rozmowa z Krzysztofem Zajasem

Radziwiłłowskie państwo w państwie Zdrada Janusza i Bogusława Radziwiłłów, którzy oddali Litwę pod panowanie szwedzkie, stała się nie tylko najbardziej jaskrawym przykładem niszczącej państwo samowoli magnatów.     Rafał Jaworski

"Nasz Dziennik"

Długa droga akt do IPN Ponad miesiąc trwały procedury związane z przekazaniem Instytutowi Pamięci Narodowej akt katyńskich, które p.o. prezydent RP marszałek Sejmu Bronisław Komorowski otrzymał 8 maja w Moskwie. Dlaczego potrzebował on aż tak dużo czasu, aby przekazać dokumenty prokuratorom IPN prowadzącym śledztwo w sprawie zbrodni katyńskiej?                      Mariusz Kamieniecki

„Gazeta Wyborcza”

Wrocław: Archeolodzy znaleźli szkielety dwóch żołnierzy Wehrmachtu. Zginęli od strzałów w głowę Archeolodzy z wrocławskiego Muzeum Archeologicznego, oddziału Muzeum Miejskiego Wrocławia, natknęli się podczas prac wykopaliskowych prowadzonych w Parku Staromiejskim, na dwa szkielety. Fragmenty mundurów z drugiej wojny światowej mogą świadczyć, że byli to żołnierze wehrmachtu.                                                                                              pc, nadesłał Radosław J.

Czwartek 17 czerwca

-//- -//- -//-

Piątek 18 czerwca

"Rzeczpospolita"

Gniazdo polskich orłów Absolwenci z Dęblina wzbudzali respekt u lotników Luftwaffe. Szkoła obchodzi 85. rocznicę powstania                                                                                                             Piotr Zychowicz

Po pieprz na koniec świata Henrykowi Żeglarzowi jako pierwszemu Europejczykowi udało się złamać arabski monopol w handlu niewolnikami, złotem i przyprawami. Dokonał tego, wspierając dalekomorskie wyprawy.                                                                                                          Robert Przybylski

Karaką do księdza Jana Z małego peryferyjnego królestwa europejskiego Portugalia stała się w   XV wieku morskim imperium.                                                                                                            Jakub Ostromęcki

Działa, miecze, brygantyny Portugalskie imperium zbudowane zostało przez wytrawnych żeglarzy i świetnych żołnierzy, tworzących razem najdoskonalsze załogi okrętowe.                                                    Michał Mackiewicz

Polowanie na pancernik „Potiomkin” 11 dni buntu na pancerniku „Kniaź Potiomkin Tawriczeski” zostało w Związku Sowieckim zmitologizowane do niebywałych rozmiarów i uznane za forpocztę nadchodzącej rewolucji. Krzysztof Masłoń

 

 

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

Najnowsze komentarze